خبرهای دزفول dezful news سایت خبری دزفول

جدیدترین خبرهای دزفول dezful news اخبار دزفول عکس های دزفول دزفول شناسی

زیبایی شگفت انگیز آبشار شوی دزفول


نظاره گر زیبایی منحصر به فرد آبشار شوی دزفول باش

شوی دزفول

وبلاگ آبشار شوی دزفول


برچسب‌ها: آبشار شوی دزفول
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم آبان 1393ساعت 11:29  توسط دزفول  | 

نشست نماینده دزفول با خبرنگاران در خصوص استان شدن شمال خوزستان برگزار شد

اولین نشست خبری نماینده دزفول با خبرنگاران در خصوص استان شدن شمال خوزستان برگزار شدبه گزارش واحد خبر سایت جامع شهرستان دزفول سید احمد آوائی نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران مطبوعات در دزفول گفت: برای تحقق استان شدن دزفول ابتدا به یک انسجام داخلی نیاز داریم و یک تسویه در مدیریت ادارات نیاز داریم. و باید با کمک فرمانداری ویژه شهرستان آن را عملی کنیم تا پایه ای برای استانی شدن دزفول شود.
نماینئه دزفول افزود : عمل به وظیفه در اجرا خیلی مشکل شده و برای عمل به کمترین وظیفه ، حرف حسابی زدن غیر معمول شده و انتظاری ایجاد شده که همه نقش بازی کنند و هیچ مسئله ای به این اندازه کشور را تهدید نمی کند.

وی به دوران هشت سال دفاع مقدس اشاره نمود و اضافه کرد : در زمان جنگ جنگ امکانات زیاد نبود بلکه به خاطر اخلاص ما بود که در این جبهه موفقیت هایی کسب نمودیم و به گفته قرآن هر کس خالصانه عمل نماید ما آن را راهنمایی خواهیم کرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم شهریور 1389ساعت 10:58  توسط دزفول  | 

شوادان های دزفول ویژگی منحصر به فرد معماری دزفول

شوادان های دزفول - عکس : محمد آذرکیششوادان های (شوادون) دزفول ، حفره هایی دست کند می باشد که در دیوارها و سقف آن از هیچ نوع مصالح بنایی استفاده نشده و فقط در کفسازی و ساخت پله های آن آجر به کار رفته است. شوادان ها یکی از ویژگی های خاص و ویژه معماری دزفول است که کاربری های متنوعی داشته است از جمله کار تهویه هوا و خنکی ساختمان را بر عهده داشته ، به این صورت که شوادان دریچه ای در بیرون خانه برای ورود هوا داشته و با توجه به عمق شوادان و رطوبت موجود در آن ، هوای در شوادان خنک شده و این هوای خنک از طریق کانال هایی در بخش های مختلف ساختمان توزیع می شده است.ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1389ساعت 1:52  توسط دزفول  | 

مرتفع ترین چرخ فلک خوزستان با حضور مسئولین شهری دزفول افتتاح شد

گزارش تصویری از پارک بعثت شهر دزفولمرتفع ترین چرخ فلک خوزستان و سومین چرخ فلک بلند کشور با حضور مسئولین شهری دزفول افتتاح شد
به گزارش روابط عمومی شهرداری دزفول به نقل از مهندس دوائی فر شهردار دزفول – به منظور ایجاد جاذبه در شهربازی بعثت تا پایان سال چهار دستگاه تفریحی به مجموعه شهربازی بعثت افزوده خواهد شد.
پارک بعثت که روزگاری بزرگترین شهربازی و تفریحی شمال خوزستان بود با احداث پارک های دولت ، تفریحگاه ساحلی دز و به خصوص پارگ خانواده ، اکنون آن جاذبه ی گذشته را نداشت که با ایجاد فضاهای مناسب و ساخت و احداث دستگاه های جدید جاذبه های گذشته را باز خواهد یافت.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه دوم آذر 1388ساعت 8:10  توسط دزفول  | 

گزارش تصويري و معرفي بقعه محمد بن جعفر طيار - دزفول

بقعه محمد بن جعفر علیه السلام دزفولبقعه محمد بن جعفر طیار (ع) در فاصله پنج کیلومتری شهر دزفول ، در شهرکی به این نام قرار دارد و یکی از زیارتگاه های مهم شهرستان دزفول به شمار می رود . صاحب بقعه فرزند جعفر طیار پسر عموی امام علی علیه السلام و داماد امام علی علیه السلام (شوهر ام کلثوم) است که در سال ۱۹ هجری قمری در جنگی که برای فتح شوشتر در این منطقه صورت گرفته بود به همراه سپاه اسلام به عنوان یکی از فرماندهان سپاه اسلام به این منطقه آمده بود .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه دوم آذر 1388ساعت 8:9  توسط دزفول  | 

پخش مستند مسافر سرزمین عیلام در خصوص دزفول از شبکه جهانی جام جم

مستند مسافر سرزمین عیلام در خصوص جاذبه های دیدنی و گردشگری دزفول از شبکه جهانی جام جم پخش شد.
به گزارش خبرنگار شهر دزفو ل به نقل از محمد آذرکیش (عضو انجمن دوستدارن شهرستان دزفول )  این مستند که به معرفی جاذبه های گردشگری و تاریخی دزفول از جمله بقعه شاهرکن الدین ، حمام شاهرکن الدین ، مسجد جامع دزفول و … پرداخته بود به کارگردانی بهزاد کهزاد و گویندگی متن بهروز رضوی و با همکاری کارشناسان اداره میراث فرهنگی شهرستان دزفول تهیه شده بود و  برای دومین بار از این شبکه پخش شد،  چهارمین مستندی است که در خصوص معرفی شهرستان دزفول از شبکه جام جم پخش می شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه دوم آذر 1388ساعت 8:7  توسط دزفول  | 

دوره بازیگری در شهرستان دزفول برگزار می‌شود‌


مسئول انجمن سینمای جوانان شهرستان دزفول از برگزاری دوره بازیگری برای علاقه‌مندان به این حرفه خبر داد.

حمید تجلی‌فر امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در دزفول اظهار داشت: برگزاری دوره بازیگری در محدوده وظایف انجمن سینما نیست اما با توجه به وجود علاقه‌مندان زیاد برای شرکت در این دوره‌ها، انجمن تصمیم به برگزاری دوره بازیگری گرفت.
وی افزود: دوره بازیگری ویژه دختران و پسران ۱۸ تا ۲۵ سال است و ثبت‌نام برای شرکت در این دوره تا ۳۰ آبان ادامه دارد.
تجلی‌فر یادآور شد: دوره بازیگری به صورت کارگاهی و ماهانه برگزار می‌شود و در صورت قبولی شرکت‌کنندگان در ماه‌های بعد نیز ادامه می‌یابد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه دوم آذر 1388ساعت 8:6  توسط دزفول  | 

تصاویر زیبایی از میدان شیخ مرتضی انصاری دزفول

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم آذر 1388ساعت 8:4  توسط دزفول  | 

ميدان شيخ انصاري دزفول

+ نوشته شده در  شنبه نهم آبان 1388ساعت 9:10  توسط دزفول  | 

عكس ساحل زیبای رود دز - پارك ساحلی رعنا دزفول

عكس ساحل زیبای رود دز - پارك ساحلی رعنا دزفول

+ نوشته شده در  شنبه نهم آبان 1388ساعت 9:6  توسط دزفول  | 

شهرستان دزفول به شبكه راه آهن مي پيوندد

به گزارش خبرنگار شهر دزفول به نقل از سایت شورای شهر دزفول -غلامعلی سلیم گندمی مسئول کمیته پیگیری های ویژه شورای اسلامی شهر دزفول گفت به رغم اینکه با تلاشهای گسترده مسئولین شهر طرح اتصال   دزفول به شبکه راه آهن جزء پیشنهادات سفر دوم ریاست جمهوری به استان بود اما متاسفانه در آخرین لحظات به طرز عجیبی از لیست پروژه های پیشنهادی حذف گردید.
سلیم گندمی گفت : با این حال برای رسیدن به این آرزوی دیرینه مردم دزفول لحظه ای درنگ نخواهیم کرد . وی گفت طی دو هفته گذشته جلسات متعددی با معاون مدیر کل راه آهن جنوب،فرماندار دزفول و معاونت فنی استاندار تشکیل شده که نتایج رضایت بخشی را در بر داشته ، بالاخص اینکه با توجه به اهتمام خاص جناب آقای دکتر طباطبایی و اعتقاد راسخ ایشان ، اتصال شهرستان دزفول به راه آهن دور از انتظار نیست . که این آرزو در آینده ای نه چندان دور محقق گردد.
سایت شهر دزفول امیدوار است با همت همه مردم و مسئولینت شهر یکی از حقوق سلم شهر دزفول به ایشان داده شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم شهریور 1388ساعت 4:36  توسط دزفول  | 

عكسی زیبا از قلعه امیر بهمن خان دزفول - عكاس : محمد آذركیش

عكسی زیبا از قلعه امیر بهمن خان دزفول

عكسی زیبا از قلعه امیر بهمن خان دزفول - عكاس : محمد آذركیش

قلعه امیر بهمن خان صمصمام یكی از بناهای زیبای تاریخی شهرستان دزفول است. نمونه های زیبای آجركاری این قلعه در نوع خود كه برگرفته از معماری آجری دزفول است در نوع خود كم نظیر است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم خرداد 1388ساعت 21:23  توسط دزفول  | 

خانه تاریخی تیزنو دزفول

خانه تاریخی تیزنو دزفول - عكس : محمد آذركیش

هسته اولیه خانه تیزنو به دوره صفویه بر می گردد و در دوره قاجاریه و پهلوی مرمت شده است. این خانه یكی از خانه های زیبایی است كه نشان دهنده طرح های آجر كاری دز دزفول می باشد. آجركاری دزفول معروف به خوون چینی است و دزفول به شهر آجری معروف می باشد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1388ساعت 1:3  توسط دزفول  | 

عملیات طرح توسعه دانشکده اصول دین دزفول آغازشد

دزفولدزفول - عملیات اجرایی طرح توسعه دانشکده اصول دین دزفول در زمینی به مساحت 80 هزار متر مربع روز جمعه آغاز شد. 
به گزارش ایرنا در این مراسم که با حضور آیت الله "محمد علی تسخیری" دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد ، عضو هیات رییسه دانشکده اصول دین کشور برضرورت توجه به نشر اندیشه های اسلامی تاکید کرد.
آیت الله"محسن اراکی" افزود: امروز شیرین ترین و جذاب ترین سخنان و بهترین اندیشه ها ، همان احادیثی است که از ائمه اطهار (ع) برجای مانده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم فروردین 1388ساعت 23:29  توسط دزفول  | 

عكس های قلعه امیر بهمن خان صمصام دزفول

قلعه امیر بهمن خان صمصام در 23 كیلومتری شهر دزفول و 3 كیلومتری روستای علی شلگهی قرار دارد كه در گذشته متعلق به شخصی به نام امیر بهمن خان صمصام السلطنه بوده است. این قلعه تا قبل از انقلاب اسلامی به طور كامل سالم بوده و حتی درب و پنجره های این قلعه نیز نصب بوده است اما بعد از آنكه ساكنان قلعه ، این مكان را ترك كرده اند رو به فرسایش رفته.
 اطراف این قلعه در گذشته باغی بوده و نیز به استناد همین شنیده ها و شواهد موجود در پشت قلعه باند فرود هواپیمای شخصی صمصام خان بوده و خود وی نیز خلبان بوده است. (در حال حاضر اطراف قلعه مزارع كشاورزی است). اهالی اصلی قلعه در فصولی كه هوای منطقه مناسب بوده برای تفریح از شهر به این مكان آمده اند.
بنای این قلعه در دو طبقه ، آجری و برگرفته از نقش های معماری ایرانی و به خصوص آجركاری دزفول است. به كارگیری زیبای فریز، نیم ستون ها (كرتله) ، طاق های رومی و سه بخشی نیز جلوه ای ویژه به این قلعه داده است.

 

 

 

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم فروردین 1388ساعت 15:5  توسط دزفول  | 

بقعه محمد بن جعفر در دزفول فرزند جعفر طیار پسر عموی امام علی علیه السلام

بقعه محمد بن جعفر در دزفول فرزند جعفر طیار پسر عموی امام علی علیه السلام
در 5 كیلومتری جاده دزفول - شوش قرار دارد و یكی از زیارتگاه های مردم منطقه به شمار می رود.

بقعه محمد بن جعفر

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم فروردین 1388ساعت 15:3  توسط دزفول  | 

دومین ویرایش از سی دی دزفول شهر من منتشر شد

سی در دزفول شهر منبعد از یك سال دومین ویرایش از سی دی جامع معرفی شهرستان دزفول تحت عنوان "دزفول شهر من " منتشر شد.
این سی دی كه به همت انجمن دوستداران شهر دزفول و در تیراژ چند هزار نسخه منتشر شده به مناسبت نوروز 88 با مطالبی كامل و جامع عرضه شد.
در این سی دی بخش هایی همچون :
برجستگی ها شهرستان دزفول
جاذبه های تاریخی شهرستان دزفول
جاذبه های تفریحی شهرستان دزفول
جاذبه های زیارتی مذهبی شهرستان دزفول
جاذبه های طبیعی شهرستان دزفول
معرفی صنایع دستی شهرستان دزفول
معماری شهرستان دزفول
شخصیت های دزفول ، اطلاعات مفید ، دانستنیهای دزفول ، دزفول در جنگ ، موسیقی دزفول ، كلیپ دزفول ، پیشینه تاریخی دزفول ، آداب و رسوم دزفول  و بسیاری بخش های دیگر گنجاده شده است .
همچنین در آخرین ویرایش آن نقشه جدید شهر دزفول نیز قرار داده شده است.
طراحی این سی دی را محمد آذركیش بر عهده داشته و اعضای انجمن شهرستان دزفول نیز همكاری داشته اند.
مراکز عرضه سی دی دزفول شهر من :
۱- کتابفروشی معراج ۲ - کتابفروشی رشد
شماره های مرکز پخش : ۰۹۱۶۳۴۴۳۵۹۷ و ۰۹۱۶۶۴۴۰۷۵۰

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم فروردین 1388ساعت 15:1  توسط دزفول  | 

دزفول در یك نگاه

دزفولدزفول شهری كهن با پیشینه ای چند هزارساله است و از قدیمی ترین شهرهای استان خوزستان به شمار می رود و از نظر تاریخی ، طبیعی  و فرهنگی ویژگی های برجسته ای دارد . طبق اظهارات كاوشگران غربی در نیم قرن اخیر از جمله والترهینتس آلمانی ، آوان نخستین امپراتوری گسترده كشور عیلام (اولین حكومت ایرانی) در محل دزفول فعلی قرار داشته است.
تپه های باستانی چغامیش با قدمت 5000 سال پیش از میلاد مسیح كه به گفته باستان شناسان ، گنجینه اطلاعات كاملی از دوران های متعلق به هفتمین هزاره پیش از میلاد تا شكوفایی كامل تمدن شوش است نیز در دزفول قرار دارد. در این تپه ها آثار یك شهر باستانی ساخته شده از خشت های پخته متعلق به عصر پیدایش خط دیده می شود و می توان گفت این منطقه نخستین مركز خط و كتاب در ایران می باشد. 

 در این منطقه در دوران مختلف شاهد ویژگی های برجسته دیگری نیز بوده ایم كه از آن جمله می توان از دانشگاه بزرگ جندی شاپور به عنوان اولین و بزرگترین مركز آموزش پزشكی ، فلسفه و نجوم در روزگار ساسانیان نام برد كه دانشمندانی از سراسر دنیا در این دانشگاه به تحقیق و تدریس می پرداختند كه این شهر در 10 كیلومتری مركز شهردزفول واقع است .  دزفول از ابتدا به این نام نبوده و از نام های قدیم این شهر می توان به آوان ، اندامش ، قصر روناش اشاره نمود .
واژه دزفول نیز معرب واژه‌ی پهلوی دژپل می باشد كه این واژه از پلی كه در زمان شاپور اول ساسانی با استفاده از اسرای رومی در دزفول ساخته شده، گرفته شده است كه هنوز این پل با گذشت بیش از 1700 سال پابرجاست و به عنوان قدیمی ترین پل آجری جهان كه هنوز تردد وسایل نقلیه بر روی آن صورت می گیرد در جهان شناخته می شود. از دیگر ویژگی های خاص دزفول می توان به بافت قدیم آن اشاره نمود. بافتی آجری كه در كنار رودخانه دز شكل گرفته و شامل 28 محله قدیمی در هم تنیده است. معماری خاص و تزئینات آجری بی نظیری در بافت قدیم دزفول ، این شهر را به شهر آجر معروف نموده است .
حرم مطهر محمد بن كاظم (ع) برادر تنی امام رضا (ع)  كه به سبزقبا مشهور است نیز در مركز شهر دزفول قرار دارد و زینت بخش این شهر است  و سالیانه  هزاران زائر از شهرهای مختلف كشور و زائران خارجی به زیارت  آستانه متبركه سبزقبا مشرف می شوند. در سرزمین دلاورپرور دزفول مردان و زنان بزرگ و پر آوازه ای پرورش یافته اند كه از جمله علماء بزرگ و به نام این سرزمین به خاتم المجتهدین شیخ مرتضی انصاری می توان اشاره نمود. دزفول در قسمت جلگه ای شمال خوزستان با مساحتی در حدود 4762 كیلومتر مربع واقع شده است فاصله این شهر تا تهران 721 كیلومتر و تا اهواز 155 كیلومتر می باشد .
شهرستان دزفول دارای زمستانی ملایم و مطبوع بوده و طبیعت سرسبز آن در اواخر زمستان تا اوایل بهار بسیاردلپذیر است. این شهرستان با طبیعت زیبای جلگه ای كوهپایه ای و كوهستانی خود در همه ایام سال به خصوص در ایام نوروز پذیرای جمع زیادی از گردشگران داخلی و خارجی می باشد. از مناظر دیدنی طبیعی این شهرستان  می توان به بیشه زارها ، رودها و پناهگاه های حیات وحش دز و كرخه اشاره كرد. مناطق كوهستانی شهرستان دزفول علاوه بر مسیر مناسب آن برای ورزش كوهنوردی، به جهت داشتن پدیده های جغرافیایی همچون تنگه ها ، غارها و آبشارهایی مانند آبشار شوی (با ارتفاع 85 متر و عرض 70 متر ) بسیار دیدنی اند.
همچنین دریاچه زیبای شهیون كه از زیباترین دریاچه های ایران و جهان است نیز در شمال دزفول قرار دارد.از دیگر ویژگی های طبیعی دزفول می توان به رود زیبای دز اشاره كرد كه از كوه های زاگرس سرچشمه گرفته و با عبور از وسط شهردزفول ، این شهر را به دو قسمت تقسیم می كند و منظره‌ی دل انگیزی به این شهر داده است. در كنار این  رود پارك های زیبایی نیز احداث شده كه از آن جمله می توان به پارك ساحلی دز (علی كله ) ، پارك  دولت و پارك ولیعصر (عج)  اشاره كرد .
فضای چشم نواز ساحل رودخانه به همراه زیبایی پارك ها و نیز امكان انواع تفریحات آبی نظیر ماهیگیری ، شنا ، قایق سواری و ...  باعث شده كه در فصل تابستان گردشگرانی از سراسر استان و نیز سایـر استانهای كشـور برای استفـاده از این طبیـعت و  امكانات میهمان شهر دزفول شوند.
محمد آذركیش

+ نوشته شده در  جمعه بیستم دی 1387ساعت 12:54  توسط دزفول  | 

قدیمی ترین پل جهان در دزفول مربوط به دوره ساسانی

قدیمی ترین پل جهان در دزفول مربوط به دوره ساسانی

قدیمی ترین پل جهان در دزفول دوره ساسانی

+ نوشته شده در  جمعه بیستم دی 1387ساعت 12:48  توسط دزفول  | 

عكس زیبایی از خانه تیزنو دزفول

عكس زیبایی از خانه تیزنو دزفول

عكاس : محمد آذركیش

خانه تیزنو - عكاس : محمد آذركیش

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم دی 1387ساعت 11:13  توسط دزفول  | 

دزفول زیستگاه اصلی گوزن زرد ایرانی

گوزن زرد ایرانی از جمله پستانداران نادري است كه زيستگاه اصلي آن طبيعت اطراف شهر دزفول است كه به تازگي احيا شده و از خطر انقراض نجات يافته است .رود دز از مهمترین رودخانه‌های خوزستان و دارای انشعابات فراوان است که شاخه‌ی اصلی آن از كنار چغازنبیل می‌گذرد. در اطراف این رود، جنگلی نیمه‌گرمسیری وجود دارد که جنگل دز نامیده می‌شود. در حدود 45 كیلومتری چغازنبیل، رود دیگری جریان دارد كه رود كرخه نام دارد. رود كرخه را نیز مانند رود دز، توسط جنگلی احاطه شده كه جنگل كرخه نام دارد.
هر دو جنگل دز و كرخه با دارا بودن تنوع جانوری و گیاهی نسبتاً بالا از مهمترین مناطق جنگلی ایران به شمار می‌روند. رود دز از این لحاظ اهمیت بیشتری دارد. جنگل دز دارای تنوع جانوری بسیار بالایی بوده و گونه‌های جانوری منحصر به فردی از ایران و حتی جهان، مانند دو گونة پستاندار گوزن زرد ایرانی Dama dama Mesopotamica و پلنگ ایرانی ‌‍ Panthera Pardus و پرنده‌ها‌ی نادری چون اردك سر‌ مرمریMarmaronetta angustirostris و اكراس‌ آفریقایی Threskiornis aethiopicus،پرنده‌ای است كه مسیر مهاجرت آن منحصراً از آفریقا به این جنگل‌ها و بالعكس است، را می‌توان در این جنگل یافت.
درحدود 34 گونه پستاندار، 206 گونه پرنده، 4 گونه از دوزیستان، 2 گونه لاك پشت، 10 گونه از راسته سوسمارها، 7 گونه مار، و 10 گونه از ماهیان در منطقه یافت می‌شود.
از تعداد دقیق گوزن‌ها در این مناطق آمار دقیقی در دست نیست ولی بر طبق مشاهدات آثار مختلف، این تعداد بین 20 تا 30 رأس تخمین زده می‌شود.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم مرداد 1387ساعت 20:4  توسط دزفول  | 

دزفول خواستار پيشنهاد ثبت جهاني آسياب‌هاي 1700 ساله‌اش شد

اداره ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري دزفول خواستار مقدمه‌چيني سازمان ميراث فرهنگي مركزي براي ثبت مجموعه آسياب‌هاي قديمي (14 آسياب ساساني) شهر دزفول در فهرست آثار جهاني يونسكو شد. 

 
دزفول_خبرگزاري ميراث فرهنگي_ گروه ميراث فرهنگي_اداره ميراث‌‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري دزفول پيشنهاد ثبت جهاني  مجموعه آسياب‌هاي قديمي را به سازمان ميراث فرهنگي كشور در تهران داد.
 
در گذشته، نيروي آب چرخ‌هاي سنگي و سنگين آسيابهاي آبي را به حركت درمي‌آورد و دانه هاي طلايي گندم را به آرد بدل مي كرد تا نان سفره هاي مردم باشند.
 
در دزفول كه بيش از 5هزار سال قدمت دارد، اين آسياب‌ها فراوانند، همگي در ساحل رود دز بنا شده اند و در فهرست آثار ملي ثبت شده‌اند.
 
آسياب‌هاي دزفول در غرب شهر قرار دارند، در محلي كه معروف به رعناست.
 
در تمام عرض بستر رود دز آثار طاق‌هاي روسي و ديوارهاي سنگي ساروجي و اتاقك‌هاي نيمه خراب ديده مي شود.
 
"مهدي محمدي‌زاده"،  مسئول اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري دزفول در گفتگو با ميراث‌خبر  از تهيه پرونده اوليه ثبت جهاني توسط كارشناسان اداره ميراث فرهنگي دزفول و ارسال آن به تهران براي بررسي توسط كارشناسان اين سازمان در مركز خبر داد.
 
به گفته وي اين آسياب‌ها كه در كنار رودخانه دز ساخته شده و تاريخ برخي از آنها به دوران ساساني مي‌رسد ارزش ثبت در فهرست آثار جهاني را دارند. بنابراين اين اداره از سازمان مركزي خواسته تا پرونده ارسالي را بررسي و در فهرست موقت آثار ثبت جهاني خود قرار دهد تا در سال هاي آتي براي ثبت به يونسكو ارسال شود.
 
آنچه اكنون از اين آسياب‌ها باقي مانده، شامل دهانه هاي عبور آب با طاق رومي، اتاقك و دريچه هاي كنترل آب و پره اي است كه با جريان آب به چرخش در مي آمده است.
 
 مجموعه اين بناها با وجود تماس مستقيم با آب طي دوره اي بسيار طولاني، خراب نشده اند و اين نشان از استحكام مصالح به كار رفته در آنها و نوع معماري شان دارد.
 
برخي از كارشناسان اعتقاد دارند حتي اگر از صد سال پيش نيز سند معتبري ارائه شود كه در اينجا گندم آسياب مي كرده اند، نمي‌توان علت وجودي اين آسياب ها را  فقط آسياب گندم دانست، بلكه اين تأسيسات عظيم كه تمام عرض بستر رودخانه را در بر گرفته اند، با فشارشكن ها، دريچه ها و مجاري متعددي كه از آنها جدا شده است، آب را در اطراف دزفول و مزارعش جاري مي ساخته اند و در گذر زمان به عنوان آسياب نيز مورد استفاده قرار گرفته اند.
 
به بيان ديگر، بناهاي باقي مانده در بستر رودخانه دز در محدوده شهر دزفول، بقاياي سيستم آبياري عظيم و دقيقي هستند كه در زمان‌هاي نزديكتر به عنوان آسياب از آنها بهره‌گرفته شده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم تیر 1387ساعت 22:32  توسط دزفول  | 

مراسم سوگواری حضرت زهرا در سبزقبا برگزار شد

مراسم عزاداری دخت گرامی نبی مکرم اسلام صدیقه طاهره(س)  به همت هیئت رزمندگان و عاشقان ثارالله دزفول در آستانه متبرکه سبزقبای دزفول برگزار گردید. سخنران این مراسم حضرت حجه السلام دکتر خسروپناه – استاد حوزه و دانشگاه – ابتدا به بررسی اجمالی مکاتب فلسفی غربی و دیدگاه های آن مکاتب در خصوص اعتقاد به خدا، ایمان، اخلاق و عدالت پرداختند و سپس با ذکر قرائن و دلایل،  آفات و آسیبهای تبعیت از این مکاتب را در زندگانی بشر معاصر گوشزد نمودند.
ایشان بحث را با بیان دیدگاههای مکاتب غربی در مورد اخلاق ادامه داده و اغلب مشکلات بشریت را در دور شدن
از مکاتب واقعی و انساز ساز انبیاء برشمردند. ایشان با تبیین مکتب اخلاق فاطمی به ذکر جایگاه والای ایشان در اخلاق و عرفان اسلامی پرداخته و ایشان را بهترین الگو برای زنان و دختران امروز دانستند و سپس به بیان جایگاه رفیع عالم جلیل القدر شهرمان شیخ مرتضی انصاری دزفولی پرداخته و به ذکر جمله ای از امام خمینی (ره) در خصوص ایشان پرداختند که امام (ره) فرموده اند : " اگر خدا تنها ما را با شیخ انصاری محشور کند برای ما کفایت میکند " که خود نشان دهنده عظمت این شخصیت شهیر شهرمان می باشد.
در ادامه مداح اهلبیت حاج محسن شرییفیان به تعزیه خوانی و نوحه خوانی پرداخته و جمع را به فیض رساندند.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم خرداد 1387ساعت 1:21  توسط دزفول  | 

کتابچه گردشگری دزفول منتشر شد

به مناسبت ایام نوروز اداره میراث فرهنگی دزفول اقدام به چاپ و انتشار کتابچه گردشگری این شهرستان كرد.

به گزارش ميراث آريا(chtn)و به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، کتابچه گردشگری دزفول شامل تصاویر و تاریخچه مهمترین اماکن گردشگری و تاریخی شهرستان دزفول بوده كه با همکاری انجمن دوستداران میراث فرهنگی و هتل جهانگردی دزفول تهیه شده است.
این کتابچه در تیراژ 4000 نسخه به چاپ رسيده و در بین مسافران نوروزی توزيع شده است. همچنين لوح فشرده گردشگری دزفول نیز توسط این اداره با همکاری انجمن دوستداران میراث فرهنگی این شهرستان تهیه شده است.
این لوح محتوی اطلاعاتی درخصوص تاریخ، اماکن تاریخی، مشاهیر، اماکن مذهبی و شهرستان دزفول است.

منبع : http://www.chtn.ir/newsshow.aspx?ID=1731

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم فروردین 1387ساعت 16:18  توسط دزفول  | 

عکسی از مجتمع فرهنگی سینمایی شهر دزفول

عکسی از مجتمع فرهنگی سینمایی شهر دزفول

دزفول

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم فروردین 1387ساعت 16:17  توسط دزفول  | 

پنج هزار جلد راهنماي گردشگري در دزفول بين مهمانان نوروزي توزيع شد

پنج هزار جلد راهنماي گردشگري در دزفول بين مهمانان نوروزي توزيع شد
رييس جمعيت هلال‌احمر دزفول از توزيع پنج هزارجلد بروشور راهنماي گردشگري در اين شهرستان بين مهمانان نوروزي خبر داد.

فرزاد جنتي، روز پنجشنه به خبرنگار ايرنا گفت: اين بروشورها به همراه تقويم و قطب نما در اختيار مسافرين، مهمانان نوروزي و كاروانهاي راهيان نور از طريق پستهاي راهنمايان نوروزي قرار گرفت.

وي افزود: بروشورهاي مزبور حاوي اطلاعات و عكسهايي از مناطق ديدني، اماكن مذهبي، نقشه استاني و منطقه،آدرس و شماره تلفنهاي مراكز بهداشتي و درماني و هتلها و مراكز حساس و ضروري است.

جنتي گفت: همچين لوح‌هاي فشرده حاوي توصيه‌هاي بهداشتي و پزشكي و نيز آموزشهاي لازم در زمينه امداد و كمكهاي اوليه در اختيار مهمانان نوروزي قرار گرفته است.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم فروردین 1387ساعت 9:38  توسط دزفول  | 

دزفول آماده پذيرايي از مهمانان نوروزي است

dezful  دزفولشهرستان دزفول در شمال استان خوزستان با جاذبه‌هاي ديدني و آثارتاريخي و مردم خونگرمش آماده پذيرايي از مهمانان نوروزي است.

در خيابانها، معابر و ميادين پرچم‌هاي سه رنگ جمهوري اسلامي و در كنار چراغاني شهر جلوه‌هاي باشكوهي را براي استقبال از سال جديد در منطقه به تصوير كشيده است.

مردم دزفول اين روزها بر اساس يك سنت ديرينه خود را براي آغاز سال جديد آماده مي‌كنند.

شور و شوق مردم براي آغاز سال جديد گرمي هواي منطقه را افزون تر كرده و چهره بهاري شهر را براي زدودن غبار سالي كه گذشت زيباتر كرده است.

از سوي ديگر ورود مهمانان نوروزي و نيز كاروان راهيان نور به اين شهر چهره شهر را تغيير داده است بويژه آنكه كاروان‌هاي راهيان نور با حضور خود فضاي معنوي منطقه را متاثر كرده‌اند.

در مدخل ورودي اين شهر پارچه‌ها و نيزچادرهايي كه درآن مهمانان نوروزي به كمپهاي اسكان در نظر گرفته شده راهنمايي مي‌شوند نيز نصب شده است.

فرماندار دزفول در اين مورد از آمادگي كامل كليه دستگاههاي ذي ربط ، از جمله فرمانداري، هلال احمر،شهرداري، مراكز بهداشتي و درماني، كشيك نانوايي ها جايگاههاي عرضه مواد سوختي و ديگر مراكز براي ارايه خدمات به مهمانان نوروزي و كاروان راهيان نور خبر داد.

با توجه به فضاي معنوي منطقه، وجود بقاع متبركه و اينكه خاك منطقه رنگين به خون شهداي دفاع مقدس است هر ساله اين ديار پذيراي شمار زيادي از كاروانهاي راهيان نور و مهمانان نوروزي است.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم اسفند 1386ساعت 23:55  توسط دزفول  | 

گزارش عملكرد 1357 روز تلاش و كوشش سید احمد آوایی - قسمت اول

گزارش عملكرد 1357 روز تلاش و كوشش سيد احمد آوايي

نماينده دزفول در مجلس و  كانديداي دوره هشتم مجلس
قسمت اول

ارتقاء جايگاه سياسي شهرستان :
1- درخواست از رياست جمهوري جهت تاسيس يك استان به نام خوزستان شمالي با مركزيت دزفول
تذكر : به دنبال اين تقاضا كه ناشي از خواست مردم بود و در سفر رياست جمهوري بيان شد. وزير كشور طي جلسات متعددي با نماينده دزفول بالاخره موافقت خود را با فرمانداري ويژه اعلام نمودند . لازم به ذكر است كه درجه فرمانداري دزفول 2 بوده كه با تلاش هاي سيد احمد آوايي به يك و سپس به ويژه ارتقا يافت .
....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیستم اسفند 1386ساعت 21:26  توسط دزفول  | 

دزفولی مستقل تر

به نام حق شروع میکنیم ِبه نام خدایی که یکتاست ِ به نام خالق بی همتا...به نام ایرانی مقتدر که اگر هر جای دنیا باشیم به ایرانی بودنمون افتخار میکنیم...به نام شهری پر از عشق وافتخار ِ صفا و صمیمیت ِ مردمی مهربان و مهمان نواز... به نام شهر شهید پرور دزفول آغاز می کنیم...

با صحبتی که بین من و دوست عزیزم مدیر این سایت پر افتخار شد تصمیم گرفتیم یه مدتی کوتاهی من با مقالهً دزفولی مستقل تر مهمان دل شما باشم ِآرزو دارم مهمانی لایقی باشم و امیدوارم که جز به جز ...
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم اسفند 1386ساعت 1:27  توسط دزفول  | 

دزفول شهر معماري سنتي و شهر آجر

شهر دزفول يكي از قديمي‌ترين و در عين حال جذاب‌ترين شهر آجري ايران است كه از اين نظر مورد توجه بسياري از كارشناسان قرار گرفته است.

در فضاهاي معنوي شهر دزفول مثل مساجد، مقبره، مدرسه علاوه برآجر از كاشي نيز استفاده شده كه در مورد منازل مسكوني كاشي كاري وجود ندارد و در معماري ايرانيان مذهب نقش اساسي داراست .

"غلامرضا نعيما" كارشناس ارشد معماري گفت : دزفول يكي از زيباترين شهرهاي دنياست.اين شهر داراي يك هنر شهودي و عرفاني كه نشان‌دهنده انقلابي در معماري است.

وي ادامه داد: خوزستان بيش از ‪ ۱۰۰‬سال است كه مشكلات خاص خود آن هم به دليل ذخاير نفت ،گاز و ... داراست . اين استان كه تمدن ايرانيان در آنجا قراردارد ، هميشه مورد هجوم بيگانگان قرار گرفته است.

نعيما با اشاره به اين مطلب كه در شهر دزفول آجر را مي‌پختند و آن را لعاب مي‌دادند، ادامه داد: البته ايلامي‌ها پختن آجر را از بابل‌ها ياد گرفتند و از اين طريق ساختن گنبد و طاق به دنيا عرضه كردند.

وي افزود : كلمه دزفول از كلمه دژپل (دو كلمه دژ و پل )گرفته شده كه در واقع پل همان پل است و دژ را به اين دليل مي‌گفتند كه در دو سر پل دژبان‌هايي وجود داشت كه اسيران را در آنجا نگه داري مي‌كردند ،بعد از گذشت زمان به دليل اينكه در زبان عربي كلمه (ژ - پ) وجود نداشت به كلمه دزفول تغيير يافت.

نعيما گفت: خانه‌ها در شهر دزفول معمولا در ابتداي رودخانه‌ها ساخته مي شد و چون آفتاب در اين خطه زياد بود مردم خانه هايشان را پشت به خورشيد مي‌ساختند و اين باعث كوچك شدن سطح خانه‌ها و افزايش ارتفاع خانه‌ها مي شد.

وي با بيان اين مطلب كه آجرهاي خانه‌ها در دزفول با همان ضخامت داراي نقش كالبدي و تزئيني است،ادامه داد: محله قلعه يكي از قديمي‌ترين محله‌هاي دزفول است كه در آنجا خانه‌ها به صورت پلكاني ساخته شده و حجم خانه‌ها در هم تنيده شده است و كوچه‌ها با شيب خاصي به سمت رودخانه مي‌روند .

اين كارشناس معماري با اشاره با اين مطلب كه خانه‌هاي شهر دزفول تحت تاثير معماري ساساني بوده است،ادامه داد:در شهر دزفول در فضاهاي معنويشان مثل مساجد، مقبره، مدرسه علاوه بر آجر از كاشي نيز استفاده شده كه در مورد منازل مسكوني كاشي كاري وجود ندارد و در معماري ايرانيان مذهب نقش اساسي داراست .

بر اين اساس توجه به بافت تاريخي اين شهر و تلاش براي حفظ و نگهداري ميراث موجود در دزفول از وظايف مهم و خطير ميراث فرهنگي كشور و به خصوص نهادهاي صنعتي و غير صنعتي اين شهر است

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم بهمن 1386ساعت 20:34  توسط دزفول  | 

دزفول منطقه ای مناسب برای کشت گل و گياه

دزفول گل dezfulدزفول در شمال استان خوزستان منطقه‌اي بسيار مستعد براي كشت گل و گياه، نيازمند توجه بيشتر براي راهيابي محصولاتش به بازارهاي جهاني است.

خاك حاصلخيز، وفور آب و تاسيسات و شبكه‌هاي آبياري و نيروي كار ارزان، شرايط بسيار مناسبي را براي كشت انواع محصولات كشاورزي بويژه گل و گياه در منطقه فراهم كرده است.

دراين حال نبود حمل‌و نقل مناسب و سريع ، فقدان پايانه گل و گياه براي نگهداري و بسته بندي مناسب محصولات توليدي و مشكل نقدينگي از عمده‌ترين معضلات گلكاران دزفولي در منطقه است.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم بهمن 1386ساعت 20:24  توسط دزفول  | 

آشنایی با شهرستان دزفول

dezfulدزفول يكي از شهرهاي استان خوزستان است از شمال به شهر ستانهاي انديمشك و اليگودرز (استان لرستان) ، از خاور به بخشهاي لالي از شهرستان (مسجد سليمان) و گتوند (از شهرستان شوشتر) و از جنوب و باختر به شهرستان شوش محدود مي گردد.
شهرستان دزفول از دو بخش مركزي و سردشت تشكيل گرديده است . در اين شهرستان تنها منطقه شهري دزفول است كه بعنوان مركز شهرستان دزفول محسوب ميگردد.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم بهمن 1386ساعت 20:18  توسط دزفول  | 

امام جمعه دزفول: ظلم و فساد باعث سقوط رژيم ستم شاهي شد

امام جمعه دزفول: ظلم و فساد باعث سقوط رژيم ستم شاهي شد

امام جمعه دزفول در خطبه‌هاي نماز جمعه دزفول گفت: ظلم و فساد بيش ازحد باعث فروپاشي و سقوط رژيم ستم شاهي در سال ‪ ۱۳۵۷‬شد.

حجت‌الاسلام اصغر عسكري در مصلاي امام علي (ع) دزفول افزود: گناهكاري، فسق و سركشي اين رژيم در چشم مردم چنان آزاردهنده بود كه تلاش‌هاي حاميان جهاني اين رژيم نيز نتوانست از شكست آن حكومت در مقابل عزم مردم جلوگيري كند.

وي از ‪ ۱۹‬بهمن بعنوان روز تاثيرگذار در پيروزي انقلاب ياد كرد و گفت: در اين روز ارتش بااعلام پشتيباني از امام خط بطلاني بر اقتدار رژيم ستم‌شاهي كشيد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم بهمن 1386ساعت 20:14  توسط دزفول  | 

نمايشگاه صنايع دستي و سوغات كشور در دزفول گشايش يافت

نمايشگاه صنايع دستي و سوغات كشور در دزفول گشايش يافت
نمايشگاهي از صنايع دستي و سوغات استانهاي كشور در پارك دولت دزفول روز سه‌شنبه گشايش يافت.

در اين نمايشگاه ‪ ۲۹‬استان كشور محصولات توليدي و صنايع دستي خود را در ‪ ۶۲‬غرفه به نمايش گذاشته‌اند.

اين محصولات و صنايع دستي شامل گليم، سفال، منبت كاري، صنايع چوب، نمدمالي، معرق، جاجيم و خاتم‌كاري است.

سوغات محلي شامل انواع قاب، خشكبار، تنقلات، شيريني، مجسمه، گياهان دارويي، انواع لباس‌هاي محلي است.

اين نمايشگاه صبح و بعدازظهر تا ‪ ۳۰‬بهمن ماه جاري داير خواهد بود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم بهمن 1386ساعت 20:13  توسط دزفول  | 

برگزاری نمايشگاه مذهبی با عنوان «شب دهم» در دزفول


برگزاری نمايشگاه مذهبی با عنوان «شب دهم» در دفتر پژوهش و نشر فرهنگ اسلامی دزفول 

دفتر پژوهش و نشر فرهنگ اسلامی دزفول در ايام دهه اول ماه محرم اقدام به برگزاری نمايشگاهی با عنوان «روز دهم» كرده است. 
 
به گزارش خبرنگار افتخاری ايكنا در دزفول، اين نمايشگاه كه حاصل كار واحدهای مختلف اين دفتر از جمله واحد پژوهش، ادبی، هنری و رايانه است در محل ساختمان جديدالتأسيس مركز فرهنگی دفاع مقدس دزفول برگزار شد.

اين نمايشگاه با تعزيه‌خوانی گروه‌های مختلف همراه بود كه مورد توجه بسيار زياد شهروندان قرار گرفت.

حضور محقق عاشورايی دكتر «سنگری» و توضيحات ايشان در مورد مسير حركت كارون امام حسين(ع) و واقعه عاشورا شور و حال معنوی به اين نمايشگاه بخشيد.

همچنين، برگزاری جلسات مختلف ادبی با حضور اساتيد كشوری از جمله «سعيدی‌راد» و «مهين زورقی» و ... و برگزاری مسابقات تك‌بيتی از ديگر فعاليت‌های اين نمايشگاه مذهبی بود.

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم بهمن 1386ساعت 22:33  توسط دزفول  | 

آسيابهاي تاريخي دزفول بازسازي مي‌شوند

آسيابهاي تاريخي دزفول بازسازي مي‌شوند

رييس ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري دزفول گفت: طرح بازسازي و راه- اندازي آسيابهاي تاريخي اين شهر اجرا مي‌شود.

" عبدالمهدي محمدي‌زاده" روزشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: اين طرح با هدف اشتغالزايي، توسعه گردشگري و حفظ آثار منطقه صورت خواهدگرفت.

وي تعداد آسيابهاي تاريخي اين شهرستان را ‪ ۱۴‬مجموعه مربوط به دوره‌هاي تاريخي مختلف اعلام كرد و گفت: از اين تعداد آسيابها سه الي چهار مورد آن قابل راه اندازي مجدد است.

محمدي‌زاده خاطرنشان كرد : آسيابهاي دزفول در مناطقي بوسعت ‪ ۱۱‬كيلومتر پراكنده‌اند و هر يك شامل مجموعه‌اي از تاسيسات ،ساختمان و آسياب است.

وي افزود: در فراخواني از عموم خواسته شده در صورت داشتن اطلاعات واسناد مكتوب راجع به آسيابهاي منطقه اين اداره را در جهت حفظ آنها ياري كنند.

رييس ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري دزفول گفت: به‌صاحبان آسيابهاي قابل راه‌اندازي تسهيلات كم بهره اعطا خواهد شد و در كنار آنها مجموعه‌هاي سنتي شامل نان پزي با استفاده از آرد خود آسياب، غذاخوري ،چايخانه و ساير امكانات گردشگري ايجاد خواهد شد.

بنا به اظهار وي برخي از آسيابهاي منطقه مربوط به دوره ساسانيان به بعد بوده و با پل تاريخي دزفول كه بيش از ‪ ۱۷۴۰‬سال قدمت دارد هم دوره‌اند.

در بالا دست اين پل يكي ازقديمي‌ترين آسيابهاي دزفول قرار دارد كه در سال ‪ ۱۳۸۲‬اقداماتي در جهت مرمت اين سازه آبي با هدف حفظ و احياي ابنيه‌هاي تاريخي و نيز رونق بخشيدن به صنعت گردشگري انجام شد.

شهرستان دزفول با داشتن آثار تاريخي بسياردر شمال استان خوزستان قرار دارد و گردشگران و علاقه مندان بسياري براي ديدن آثار آن به اين منطقه سفر مي كنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم بهمن 1386ساعت 22:32  توسط دزفول  | 

كتاب"هزار سخن درشناخت اسلام"اثر يك قرآن پژوه دزفولي چاپ شد

كتاب " هزار سخن در شناخت اسلام" اثر يك قرآن پژوه دزفولي چاپ شد
كتاب " هزار سخن در شناخت اسلام" اثر قرآن پژوه معاصر علامه‌فقيد" آيت‌الله سيد علي كمالي دزفولي"چاپ دردسترش عموم و علاقه مندان به علوم قرآني قرار گرفت.

اين كتاب ثمره سالها تلاش ، تدبر و استنباط استاد علامه كمالي دزفولي از معارف ژرف و ناپيداي قرآن است كه در سه هزار نسخه و در ‪ ۵۲۷‬صفحه توسط انتشارات فرهنگ مكتوب چاپ شده است.

به گزارش ايرنا علاوه بر كتاب هزار سخن درشناخت اسلام ‪ ۵۰‬عنوان اثر فاخر و وزين ، احراز عنوان خادم القرآن جزو ديگري ازكارنامه علمي فقيد آيت الله كمالي دزفولي است.

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم بهمن 1386ساعت 22:31  توسط دزفول  | 

آموزش تفسير قرآن كريم در خوابگاه‌های دانشجويی دزفول

آموزش تفسير قرآن كريم در خوابگاه‌های دانشجويی دزفول
 همزمان با آغاز دهه فجر جلسه‌های تفسير قرآن كريم درخوابگاه‌های دانشجويی دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور شهرستان دزفول تشكيل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) شعبه خوزستان، اين جلسه‌ها با حضور خانم‌ها «خادم‌الرسول»، «صفری»، «طاهری» و حجت‌الاسلام والمسلمين «علوی»، سرپرست نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول، كه به ترتيب تدريس «تطبيق تفاسير روايی و غير روايی»، «مضامين‌اخلاقی» و «تفسير روايی» را برعهده دارند، تشكيل خواهند شد.

جلسه‌های تفسير قرآن كريم در خوابگاه‌های دخترانه كوثر، فجر و مخابرات، بعد از نماز مغرب و عشاء و در خوابگاه پرديس پسران، ساعت 10 شب در 12 جلسه برگزار می‌شوند.

.

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم بهمن 1386ساعت 22:30  توسط دزفول  | 

15 ‬نفر در دزفول براي نمايندگي مجلس ثبت نام کردند

dezful دزفولمسوول ستاد برگزاري انتخابات دزفول گفت: در اين حوزه انتخابيه ‪ ۱۵‬براي نمايندگي هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي ثبت نام كردند. " شكرالله قارم " روز شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: اين آمار تنها مربوط به افرادي است كه با حضور در فرمانداري دزفول نامزدي خود را براي شركت در انتخابات مجلس اعلام كرده و ثبت نام نموده‌اند. وي گفت: هنوز گزارشي از تعداد ثبت نام‌شدگان احتمالي وزارت كشور براي اين حوزه نمايندگي دريافت نشده است.
شهرستان دزفول با حدود ‪ ۴۵۰‬هزار نفر جمعيت در شمال استان خوزستان داراي يك كرسي نمايندگي در مجلس شوراي اسلامي است.
 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم دی 1386ساعت 9:30  توسط دزفول  | 

اهدازمين براي كتابخانه توسط خانواده دزفولي

يك خانواده خير ‪ ۴۰۰‬مترمربع زمين براي احداث كتابخانه در دزفول اهدا كرد
يك خانواده خير دزفولي ‪ ۴۰۰‬متر مربع زمين براي احداث كتابخانه عمومي در اين شهر اهدا كرد.

سرپرست اداره اموركتابخانه‌هاي عمومي دزفول شنبه به‌خبرنگار ايرنا گفت:
برادران مشاك از خيرين دزفول اين قطعه زمين را كه در منطقه ‪ ۸۶‬هكتار اين شهر واقع است به احداث كتابخانه عمومي اختصاص دادند.
"فروزان مهران‌پور" افزود: اين خانواده خير همچنين به شرط مشاركت دولت در ساخت كتابخانه تقبل كرده افزون بر ‪ ۵۰۰‬ميليون ريال براي احداث كتابخانه عمومي هزينه كنند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم مهر 1386ساعت 10:44  توسط دزفول  | 

مقام اول نهضت سوادآموزي دزفول در مطبوعات

نهضت سواد آموزي دزفول مقام نخست اطلاع رساني در مطبوعات را كسب كرد
نهضت سوادآموزي شهرستان دزفول مقام نخست حضور در جامعه مطبوعات و اطلاع رساني در سطح استان خوزستان را كسب كرد.
رييس اداره نهضت سوادآموزي دزفول شنبه با اعلام اين مطلب افزود: بر اساس ارزيابي بعمل آمده بين ‪ ۳۷‬منطقه سواد آموزي خوزستان بيشترين تعداد خبر، گزارش و مقاله چاپ شده در مطبوعات ملي و محلي متعلق به نهضت سوادآموزي دزفول است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم مهر 1386ساعت 10:40  توسط دزفول  | 

نماینده دزفول: دانشگاه آزاد نماد اصل44 قانون اساسی است

نماینده دزفول:دانشگاه آزاد اسلامی نماد عینی اجرای اصل 44 قانون اساسی است
در مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید واحد دزفول ، دکتر جواد عزیزیان رییس منطقه شش دانشگاه های آزاد کشور با تتقدیر از زحمات دکتر شکوه فر ، دکتر محمدی زاده را بعنوان رییس جدید واحد دزفول بر اساس حکم دکتر جاسبی معرفی کرد . نماینده دزفول در مجلس:دانشگاه نباید باشگاه احزاب باشد و نباید فضای علمی خود را به فضای سیاسی ببازد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم مهر 1386ساعت 7:32  توسط دزفول  | 

رييس جديد دانشگاه آزاد اسلامي دزفول منصوب شد

رييس جديد دانشگاه آزاد اسلامي دزفول منصوب شد
درحكمي از سوي دكتر جاسبي رييس دانشگاه آزاد اسلامي رييس جديد دانشگاه آزاد اسلامي دزفول منصوب شد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي دزفول براساس اين حكم دكتر "غلامحسين محمدزاده" به عنوان رييس جديد اين دانشگاه منصوب و از خدمات سه ساله دكتر "عليرضا شكوهي" رييس سابق دانشگاه قدرداني شده است.

دانشگاه آزاد دزفول اسلامي دزفول داراي چهار دانشكده و ‪ ۱۷‬هزار دانشجو در ‪ ۸۴‬رشته تحصيلي است.

+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم مهر 1386ساعت 7:29  توسط دزفول  | 

مردم دزفول راهپيمايي روز قدس را برگزار كردند

مردم دزفول راهپيمايي روز قدس را برگزار كردند
در دزفول مردم روزه‌دار اين شهر با برپايي راهپيمايي با شكوهي اقدام اشغالگران قدس شريف و جنايت عليه جهان اسلام و ملت مظلوم فلسطين محكوم كردند.

زنان، مردان ،كودكان و نوجونان دختر و پسر دزفولي در اين نمايش عظيم مردمي با حمل پارچه نوشته ،پوستر ودست نوشته مسير ميدان مثلث تا مصلاي امام علي (ع) دزفول را با فريادهاي "مرگ بر آمريكا" ،"مرگ بر اسرائيل"،" فلسطين پيروزاست اسرائيل نابود است " به خروش آوردند. حضور پرسنل نظامي، انتظامي،نهادها و تشكل‌هاي اجتماعي و سياسي، مدارس و آموزشگاه‌هاي علمي جلوه خاصي به اين مراسم بخشيد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم مهر 1386ساعت 7:28  توسط دزفول  | 

امام جمعه دزفول: روز قدس فريادي رسا عليه ظلم استكبار جهاني

امام جمعه دزفول: روز قدس فريادي رسا عليه ظلم استكبار جهاني است
امام جمعه دزفول گفت: ابتكار ارزشمند بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران در اعلام روز جهاني قدس، به منزله فريادي رسا عليه ظلم و ستم استكبار جهاني است. حجت‌الاسلام "اصغر عسگري" در مصلاي امام علي (ع) در جمع مردم روزه دار اين شهر افزود: مبارزه با ظالم و حمايت از مظلوم در فرهنگ اسلامي ملت ما عبادت محسوب مي‌شود.

وي گفت: خروش انقلابي مردم ايران و مسلمانان جهان در اين روز برنامه توسعه طلبي اسرائيل را متوقف كرده و حتي موجب عقب نشيني اين رژيم از برخي سرزمينهاي اشغالي شد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم مهر 1386ساعت 7:27  توسط دزفول  | 

ایجاد شورای سیاست گردشگردی در دزفول

dezful  ميراث فرهنگي دزفولمدير ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري دزفول از تشكيل شوراي گردشگري اين شهرستان در 10 روز گذشته خبر داد.مهدي محمدي‌زاده اظهار كرد: اعضاي اين شورا سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي، شوراي شهر، شهرداري، رييس هيات كوهنوردي، دانشگاه‌هاي دزفول و دو نفر از مطلعين هستند.
وي هدف از تشكيل اين شورا را طرح سياست‌گذاري‌هاي خاص در خصوص وضعيت گردشگري و جذب گردشگر، چاپ بروشورهاي جامع گردشگري دزفول، ساماندهي ساحل دز و معرفي مناطق توريستي و گردشگري با همكاري شوراي شهر و شهرداري بيان كرد. دبير اين شورا مهدي محمدي‌زاده است.
+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم مهر 1386ساعت 7:26  توسط دزفول  |